12.01.2015 10:20

Silvia Potočná úspešná v pretekoch na 160km v arabskej púšti

Silvia Potočná  s Gamaar  úspešné v H.H. Sh. Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Endurance Cup CEI*** 160km o 2.600.000 USD

Spolu 178 jazdcov z 28 krajín štartovalo 10.1.2015 v Dubaji vo vytrvalostných pretekoch CEI*** na 160km. Skupina Meydan vládnucej rodiny Dubaja Maktoumovcov zadotovala toto podujatie rekordnou sumou takmer 2,6 milióna amerických dolárov (v prepočte cca 2,2 mil.EUR). V početnom štartovom poli bolo tiež 27 zahraničných jazdcov, ktorí štartovali na pozvanie organizátorov. Okrem našej Silvie Potočnej medzi nich patrili napríklad aj česká pretekárka Táňa Terberová, Španielka Maria Alvarez Ponton či Nemka Belinda Hitzler. V pretekoch sa na štart postavil aj ďalší slovenský pretekár Mário Hoffmann.

V náročných púštnych podmienkach, miestami s veľmi hlbokým pieskom, preveril zdatnosť jazdcov aj koní. Celá trať 160 km bola rozdelená do piatich etáp (40, 35, 35, 30 a 20km). Šart pretekov bol o siedmej hodine ráno miestneho času. Po prvej a zároveň najdlhšej etape bol na čele domáci Saeed Ahmed Murad Al Khattal s koňom Falcon je. Šejk Hamdan bin Mohamed al Maktoum, korunný princ Dubaja a víťaz vytrvalostnej súťaže na Svetových jazdeckých hrách 2014 bol v tom čase dvanásty (25,55km/hod), Táňa Terberová s koňom Kanon bola na skvelom 72.mieste (21,09 km/hod), Mário Hoffmann bol na 88.mieste (20,01 km/hod), Maria Alvarez Ponton na 97.mieste (19,77), Belinda Hitzler na 149.mieste (16,36), Silvia Potočná na 151.priečke (16,11). Prvé kolo úspešne dokončilo 157 pretekárov a koní.

V druhom kole vedúci jazdci mierne spomalili no na čele bol stále Saeed Ahmed Murad Al Khattal (etapa 23,32, priemer 25,29). Šejk Hamdan sa posunul na ôsme miesto (etapa 24,10 a priemer 24,85). Mário Hoffmann sa posunul na vynikajúcu 70.priečku (kolo 19,48 a priemer 19,76). Táňa Terberová si udržiavala výbornú pozíciu a bola 77. (18,06 a priemer 19,56). Na 81.mieste po dvoch kolách bola Maria Alvarez Ponton (priemer 19,19). Bok po boku do cieľa druhej etapy dorazili Silvia Potočná (129.miesto, etapa 16,68 a priemer 16,37) s Belindou Hitzler (130.miesto). Po druhom kole v súťaži pokračovalo ešte 134 jazdcov a koní.

Po treťom kole zo súťaže odstúpil vedúci pretekár a na čelo priebežného poradia sa prepracoval šejk Rashid Dalmook Al Maktoum (etapa 23,40, priemer 24,49). Šejk Hamdan bol v tom čase už tretí so stratou tri a pol minúty. Vo veterinárnej kontrole po tretej etape „zasvietila červená“ pre Mária Hoffmanna. Táňa Terberová sa posunula na 56.miesto (etapa 15,76 a priemer 18,16), tri miesta za ňou bola Maria Alvarez (15,99 a priemer 18,04). Silvia s Gamaar už boli na 83.mieste (etapa 15,06 a priemer 15,93). Belinda síce postúpila na 98.priečku no výrazne spomalila a za Silviou zaostala takmer o 40 minút (etapa iba 11,74). V štvrtom kole sa rozhodla nepokračovať v súťaži a odstúpila. Do cieľa tretej etapy prišlo úspešne celkom 101 súťažiacich dvojíc.

Štvrté kolo prinieslo ďalšiu zmenu na špici – šejk Hamdan sa rýchlosťou 22,03 km/hod prepracoval na čelo poľa pretekárov (priemer 23,68) iba 10 sekúnd pred šejkom Rashidom. Maria Alvarez bola pred štartom do posledného kola už na 36.mieste (15,81 a priemer 17,51). Štvrtú desiatku uzatvárala Táňa (15,03 a priemer 17,39). Silvia pred štartom do posledného kola bola na 64.mieste (4.kolo 13,77 a priemer 15,41). So šancou na úspešné dokončenie pretekov po štvrtom kole zostalo už iba 76 z pôvodne 178 štartujúcich.

Záverečné piate a súčasne aj najkratšie kolo prinieslo strhujúci finiš, po ktorom si ďalší významný triumf vybojoval šejk Hamdan bin Mohamed al Maktoum s valachom Nopoli Del Ma (etapa 32,61 a priemer 24,52) iba 13 sekúnd pred šekom Rashidom Dalmook al Maktoum. Tretí v cieli Ali Khalfan Al Jahouri bol najrýchlejší v záverečnom kole (35,12 a priemer 24,21). O dominancii jazdcov a koní zo Spojených arabských emirátov svedčí fakt, že prvý jazdec z inej krajiny bol až na 17. mieste pretekár z Bahrajnu, za ním na 24. mieste Heather Reynolds z USA a potom na 28. mieste Maria Alvarez Ponton (22,51 a priemer 18,01). Na 29. mieste skončila Kamila Anita Kart z Poľska (rovnako 18,01) a na 31. ako tretia z Európy Češka Táňa Terberová (19,07 a priemer 17,58). Na 64. priečke v konečnom hodnotení skončila Silvia Potočná s Gamaar (posledné kolo 15,09 a priemer 15,37km/hod). Pripísali si tak po minuloročnom triumfe v Bábolna Derby a úspešnom dokončení pretekov na svetových jazdeckých hrách 2014 a majstrovstvách Európy 2013 ďalšie významné preteky na trati 160km, celkovo už majú úspešne absolvovaných päticu takýchto pretekov v rade. Obe tak úspešne vykročili na cestu k štartu na tohtoročných majstrovstvách Európy v Šamoríne.

Preteky úspešne dokončilo 72 jazdcov zo 178. Zahraniční jazdci, ktorí úspešne dokončili preteky získali mimoriadnu prémiu 100.000 dirhamov (približne 23 tis. EUR).